Bahadıroğlu: Şehzadeler Öldürülmeseydi…

Tarihçi Yazar Yavuz Bahadıroğlu, son zamanlarda çokça konuşulan Osmanlı’da şehzadelerin öldürülmesi konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu…

Marmara Belediyeler Birliği tarafından gerçekleştirilen “Osmanlı’da Eğitim Sistemi: Enderun ve Harem” konulu seminere katılan Tarihçi-Yazar Yavuz Bahadıroğlu, Osmanlı Devleti’nde şehzadelerin öldürülmesinin devlet yararına yapıldığını belirterek, “Şehzade yaşarsa, devlet bölünecektir” dedi.

Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen “Osmanlı’da Eğitim Sistemi: Enderun ve Harem” konulu seminere konuşmacı olarak katılan ünlü Tarihçi-Yazar Yavuz Bahadıroğlu Osmanlı’nın eğitim hayatından harem hayatına kadar bilinmeyenleri ve televizyon programları tarafından saptırılan gerçekleri anlattı.

“KANUNİ ZAMANINDA KÖYLERDE İLKOKULLAR ÇOK YAYGINDI”

“Osmanlı bir sistemler manzumesidir” diyen Bahadıroğlu, Osmanlı’nın çok iyi bir eğitim sistemine sahip olduğunu belirterek, “Çok iyi bir sistem kurmuştur. Bunu sadece Cumhuriyet Türkiye’sinin öğrenecekleri yok. Amerika’nın da Avrupa’nın da bundan öğreneceği çok şey var. Kanuni döneminde ilkokullar köylere kadar yaygındır. Bunu da Fransız alimlerden biri şöyle söylüyor; ‘Her köyde mutlaka bir mektep vardır. Yalnızca erkek çocukları değil, kızlar da okumaktadır. Kanuni sonrasında İstanbul’da 2 bin civarında okul var. O zamanki İstanbul’un nüfusunun 200 bin civarında olduğunu unutmayalım” dedi.

BALTACI MEHMET PAŞA, NASIL SADRAZAMLIĞA YÜKSELDİ?

Osmanlı’da Enderun sistemini anlatan Yavuz Bahadıroğlu, Enderun, devlet adamı yetiştirmek üzere kurulmuş bir eğitim sistemi. Osmanlı’da eğitime büyük önem verilirdi. Göreve getirilecek kişinin geçmişine aldırılmaz, liyakatine bakılırdı. Bunun en güzel örneği de Baltacı Mehmet Paşa’ydı. Odun kesme görevlisi olarak girdiği sarayda, Sadrazamlığa yükselmiştir. Devlet, anne ve baba, okul, öğretmen güvenilir olacak. Güvenilir olacak ki, çocuk onlara dayanacak ve kendinin bir kalenin içinde hissedecek. Böylelikle başarıya ulaşacak” şeklinde konuştu.

Bahadıroğlu, “Osmanlı beş konuda özgürlüklere büyük önem verirdi. İnanç, İbadet, kıyafet, seyahat ve ticaret özgürlüğü, özellikle Kanuni döneminde zirve yaptı. Yine Kanuni döneminde Hıristiyan ve Musevilere sayısız haklar verildi. Hoşgörü sahibiyken, Avrupa’dan hor görüyü öğrendik” diye konuştu.

“HAREM FİLMDEKİ GİBİ YOLGEÇEN HANI DEĞİLDİR”

Haremin kelime anlamı olarak ‘yasak bölge’ anlamına geldiğini belirten tarihçi Yavuz Bahadıroğlu, “Haremi gezenler bilir zaten loş bir mekandır. Pencereleri küçüktür. Az güneş gördüğünden harem halkının benzi biraz sarı olurdu. Çok keyifli bir yer değildi. Fatih kanunnamesine göre Osmanlı padişahları haftada sadece 2 gece hareme gidebiliyorlardı. Devlet adamına eğitimli eş lazım. Bunu da harem halleder. Hareme erkek giremez. Filmde gördüğünüz gibi yolgeçen hanı değildir” dedi.

YAVUZ BAHADIROĞLU’NDAN “MUHTEŞEM ELEŞTİRİLER”

Hürrem Sultan’ın dizilerdeki gibi kıyafetler giymesinin tamamen Batı kaynaklı hayal ürünü olduğunu vurgulayan Bahadıroğlu, “Dini inançları bir tarafa bırakın sarayda dekolte gezmek, ince giyinmek mümkün değildi. Duvarlar bir soğudu mu Ağustos sonuna kadar ısınmıyordu. Hürrem filmdeki gibi giyineceğim deseydi 2 ay içinde zatürre olurdu. O dönemlerde masa diye bir şey yoktu ki. Divan katipleri dizlerinin üzerinde yazıyorlar. Kanuninin önüne masa koydunuz, döner sandalye de koydunuz. Bir de laptop koyun da çağdaş Kanuni olsun” dedi. Hürrem Sultan’ın zehir şişesiyle gezdiği imajının da asılsız olduğunu belirten Bahadıroğlu, 600 senelik Osmanlı hayatında zehirlenerek ölen hiç kimsenin olmadığını söyledi.

ŞEHZADELER ÖLDÜRÜLMESEYDİ OSMANLI ÇÖKERDİ

Bahadıroğlu, sözlerinin sonunda, “Hürrem Sultan çok zeki bir kadındı ve Kanuni’yi etkilerdi. Ancak unutmayalım ki her kadın kocasını etkiler. Devlet sınırının başladığı yerde ise kadının sözü biter. Devleti korumak için kendi evladını öldürmeyi ve bunun vebalini göze alan bir padişahın, eşinin sözüyle hareket ettiğini nasıl söyleyebiliriz? Şehzadelerin öldürülmesiyle ilgili de bilinçli dezenformasyon yapıldığını düşünüyorum. Osmanlı tarihinde bazı şehzadelerin öldürüldüğü doğrudur. Şehzadeler öldürülmeseydi devlet bölünürdü ve Osmanlı İmparatorluğu beş senede çökerdi” diye konuştu.

habervaktim.com/haber/280830/bahadiroglu-sehzadeler-oldurulmeseydi.html

Reklamlar

,

  1. #1 by Mehmet Rıza SARAÇ on 05 Ocak 2013 - 14:30

    Şunu kabul etmek lazımdır ki osmanlının roma kadar ayakta kalamamasının elbette sebepleri vardır. Şimdi osmanlıyı ne kötüleyelim nede aklayalım; olduğu gibi bakmakta ne sorun var anlamıyorum. Şimdi tutup şehzadelerin idamını o veya bu sebeple savunmak en cüzi tabiri ile insanlığa ihanettir, padişahın kardeşi olmak asla ve asla doğrudan ölüm sebebi olamaz, kim bunu savunursa bilsin ki islam dinine muhalefet etmiştir, isterse garson olsun, isterse padişah. İslamda idam sebepleri bellidir, şeran bunun dışına çıkılamaz

  2. #2 by ahmet on 27 Kasım 2014 - 21:18

    sana beyinsizmi desem zevk icin yaptırıyorlar bu isi sanki be gerizakalı osmanlının en buyuk yurume nedeni oydu kabullen yada kabullenme gerizekalı isleri gucleri yok yav sunuda bir bogdurayım sunuda bir keseyim diyor zaten gerizekalı sın git arastır ekrem bugra ekinci dinle ahmet şimşirgili dinle ilber oltaylı yı dinle beyin cöplügü bilmem haberin varmı kanununin oglu mustafa iran yazışıyor bazıları gercek bazıları hazırmısın benimlemisin diyor kanununin oglu cenaza namazında aglamasından 2 defa kesiliyor namaz fetret devrine bak selcuklunun neden dagıldıgına bak ondan sonra gel tek bas olmadıgından paylaşıldıgından dagıldı bilmem anlatabildinmi taskafa

  3. #3 by mehmet on 06 Ağustos 2015 - 23:41

    Demek sen beyinsizsin, sana tahtı korumaktan bahsetmiyorum, uyulduğu iddia edilen dinin şeriatinden bahsediyorum. Kuran da katil sebepleri bellidir. VE malesef osmanlı bunca katle rağmen bizansa anca yaklaşabilmiştir. Madem gerekli idi kardeşlerini gaza getiren devlet adamlarınıda ihtimal hesabıyla idam ettirseydi. Belli bir amaç için yapıldığı doğru, ama İslama aykırıdır, hemde tepeden tırnağa. Uydurma hadislerle destekleseniz bile idam hükmünün şartları kuranda sayılıdır, sende bu beyin yetersizliği ile şimdi ayet eklemeye çalışma da oku.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: