İsrail’in kuruluşunda CHP’nin katkısı var

24 Ocak 1945 tarihli bir belgeye göre; CHP İsrail’in kuruluşundan önce Yahudilere yardım etmiş. Yahudiler de İsmet İnönü’ye bir teşekkür belgesi vermiş

Terör devleti İsrail’in, tarihi “one minute” çıkışının ardından şimdi de çok önemli yaptırım kararları alan AK Parti Lideri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a düşmanlık beslerken, anamuhalefet partisi CHP’ye müteşekkir olduğu ortaya çıktı. İsmet İnönü CHP’si 1945’li yıllarda İsrail devletinin kurulması aşamasında Yahudilere insani yardım yapmış… Yahudiler de İnönü’ye teşekkürlerini bildirmişler.

YAHUDİLER’DEN İNÖNÜ’YE TEŞEKKÜR BELGESİ

CHP’nin, terör devleti İsrail’in kuruluşunda önemli katkıları olduğu belirlendi. Tarihçi-Yazar Mustafa Armağan’ın “Tek Parti Devri” isimli kitabında yer alan 24 Ocak 1945 tarihli belgeye göre CHP’nin milli şefi İsmet İnönü, Avrupa’dan kaçan ve İsrail devletini kurmak için Filistin’e göç eden Yahudilere Türkiye üzerinden geçiş kolaylığı sağladı ve insani yardım yaptı, buna karşılık olarak Filistin Yahudi Ajanlığı tarafından kendisine bir teşekkür belgesi gönderildi.

İNÖNÜ’YE “DERİN” TEŞEKKÜR

Söz konusu belgede, Yahudilere yapılan insani yardım nedeniyle “derin bir memnuniyet” duyulduğu ve “çok samimi teşekkür edildiği” belirtiliyor. Belgede şu ifadeler yer alıyor: “Musevi göçmenlerinin Türkiye tarikiyle Filistin’e transit geçmelerini tanzim hususunda hükümetinizin ibraz ettiği yardım ve muaveneti Türkiye’deki mümessilimizden derin bir memnuniyetle öğrendim. Bu hususta Türk makamları tarafından ittihaz olunan insani ve müşfik hat-tı hareket binlerce Musevi mültecisinin düşman işgali altındaki memleketlerden kurtarılması için amil olmuştur. Bu yardımdan dolayı samimi teşekkürlerimizi lütfen kabul buyurunuz. Bu çok müsta’cel meselede zat-ı devletlerinin ve hükümetinizin dostane ve muavenetkar alakalarına devam edeceğine emin bulunuyorum.”

YAHUDİ AJANLIĞI REİSİ WEİZMAN İMZALI

Belgenin altında imza bölümünde, “Hürmetkarınız Weizman, Reis – Filistin Yahudi Ajanlığı” yazılı. En alta düşülen notta ise “Mektubun aslı ve ilişiği Hariciye Bakanlığı Hususi Kalem Müdürü Şadi Kador’a gönderilmiştir. 24.1.1945.” Belge no olarak ise “030.10.110.736.16” yazılı. Belgede ismi geçen Weizman ise, İsrail’in ilk devlet başkanı olan Chaim Weizman.

İNÖNÜ, YAHUDİLERE KUCAK AÇMIŞ

Söz konusu belgeye göre İnönü döneminde Türkiye, Yahudilere kucak açmış ve İsrail devletinin kuruluşunda önemli katkılar sağlamış. Tarihçi Armağan, kitabında belgeyi şöyle yorumluyor: “Avrupa’dan kaçan Yahudilere Türkiye üzerinden Filistin topraklarına göç etmesine imkan tanınmış ve İsrail devletinin kurulmasına giden yolda Yahudilere en büyük insani yardım yapılmıştı.” Dolayısıyla İnönü’nün de yoğun çabaları sonucu İsrail devleti 1948 yılında kurulmuştu.

FİLİSTİN’E DÜŞMANLAR…

Yahudilere insani yardım yaparak dostluğunu gösteren CHP, Filistinlilere yardım götüren Mavi Marmara gemisini eleştiriyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Biz olsak Mavi Marmara gemisini engellerdik. Gazze’ye zaten yardım yapılıyor” demişti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de benzer açıklamalarda bulunmuştu: “İsrail’in uyarılarına rağmen Mavi Marmara gemisinin Gazze’ye gitmesine neden izin verdi.”

Hasan TOSUN/Yeniakit

Reklamlar

, ,

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: