Preveze Derya Savaşı

Kandesin Dorya?
(Preveze Derya Savaşı)
İLK TOHUM DERGİSİ

Barbaros Hayreddin Paşa, Kuzey Afrika’da sayısız ihanet yaşar ama müminleri her seferinde affeder ve bir şekilde hizaya koyar. Bu hoşgörü semeresini verir, İspanyol kafirine karşı birlikte cihad etmeye başlarlar.

Bu arada İspanyol Kralı da boş durmaz, Andre Dorya adlı bir amiralin komutasına sayısız tekne ve hesapsız gemici verip “Barbaros efsanesini” bitirmeye kalkar.
Hızır Reisin bir karakulak (casus) gemisi vardır ki safi incir ağacından yapılmıştır. Suyun üzerinde yılan gibi kayar, öyle ki kuş olsalar tutamazlar.

Bu gemi Andre Dorya’nın donanmasını bulur ve haberi Hızır Reis’e ulaştırır. Anlatılanlara bakılırsa 600 gemileri vardır. Barbaros onları 120 parça çektiri gemi ile Preveze önlerinde karşılar. Ancak Türk donanması liman içindedir, düşman donanması deryaya bakar. Görünüşte onlar daha avantajlı durumdadırlar.

Düşmandan çekinmeyin!
O güne kadar Barbaros Hayreddin ile birlikte dövüşmeyenler bu kadar gemilik üstünlüğü ciddiye alır, tedbir ararlar. Hızır Hayreddin onları toplar ve “Oğullarım” diye söze başlar. “Gelin müşavere yapalım ki Resul-i ekrem efendimizin sünnetidir. Akıl akıldan üstündür kim ne tedbir bilirse söylesin.”

Bakar içlerinden bazıları tereddüt içindedir, öne çıkar ve “Kafirlerden çekinmeyin” der, “değil 600, 800 tekne de olsalar farketmez. O ki biz Cenab-ı Hakka güvenip yola çıkmışız, onun inayeti yanımızdadır. Siz sadece dua edin ve sadakatten ayrılmayın.”

Hızır Reis de dediği gibi yapar, sabahlara kadar ibadet eder, sehere doğru biraz dalar. Rüyasında bir küheylana binmiş nur yüzlü bir veli görür. Ona bir peştamal dolusu balık uzatıp “al bunları Sultan Süleyman’a ver” der ki; bunlar düşman tekneleri olmalıdırlar. Sonra beyaz üzerine yeşil rika hattı ile yazılmış bir name verir ki gül kokar. Üzerinde “Nasrun min Allahi ve fethun karib ve beşşirli mü’minane ya Muhammed” yazar.

Hakikaten sabah öyle bir nusret rüzgarı çıkar ki düşman tekneleri kaplumbağa gibi kalır, İslam tekneleri şahin gibi uçar. Dahası onlar sis içinde bunalır, leventlere oyuncak olurlar. Barbaros küçük tekneleri küçük teknelerin, büyük tekneleri büyük teknelerin üstüne salar. Küffar cihetinde panik ve şaşkınlık kopar.

Barbaros, padişah atiyyesi (hediyesi) Tig-i ateştabı (kılıcı) çeker, önce tüfenkleri boşaltıp yalın kılıç hücuma kalkar. Kelleler bostan misali yuvarlanır, parmaklar dülger yongası gibi uçar. Kefereler firara başlarlar.
36 tekne zaptedilir, 2175 kafir esir edilir, boğulup cehennemi boylayanlar sayılamaz. Müslümanlar sadece 400 şehid verip büyük bir zafere imza atarlar.

Reklamlar

, , ,

  1. #1 by sosyalbilgilerim on 20 Mart 2011 - 21:17

    Paylaşım için teşekkürler Allah razı olsun…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: