Mustafa Kemal’in Filistin için Tarihi Konuşması

Birileri bunu görünce inanamayabilir, yalan diyebilir, hayal kırıklığına uğrayabilir. Ama “acı gerçeğin” ta kendisi.
Pişmanlık ve itiraf niteliğindeki konuşması;

‘Filistin için kanımızı dökmeye hazırız…’

Erdoğan’ın Davos’taki çıkışı bazı çevreler tarafından eleştirilirken, Ulu Önder Atatürk’ün Filistin konusunda çok daha sert bir tavır takındığı ortaya çıktı. İşte Atatürk’ün Meclis’teki o tarihi konuşması…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Davos’taki Gazze çıkışının yankıları sürerken tarihi bir gerçek gün ışığına çıktı. Erdoğan Dünya Ekonomi Forumu’ndaki sözlerini sert bulanlara karşı dün bir açıklama yaparak Atatürk’ün Çanakkele Savaşı’nda askerlerine söylediği ‘Size ölmeyi emrediyorum’ emrini örnek gösterdi.

Ancak tarihi belgeler Atatürk’ün, Erdoğan’ın sözlerinden çok daha sert bir Filistin açıklaması yaptığını ortaya koydu.

Mukaddesleri koruyacağız

Ulu önder’in TBMM’de yaptığı konuşmasında “Filistin için kanımıza dökmeye hazırız’ sözleri kayıtlara geçti.
Bombay Cronicle Dergisi’nin Hakimiyet-i Milliye Gazetesi’nden alıntılayarak 27 Temmuz 1937 yılında bu açıklamaları yayınladı. Ulu Önder, Filistin’de yaşayan Araplara yapılacak her hangi bir fenalığa Türklerin tahammül edemeyeceğini tüm dünyaya ilan ediyor. “Arapların arasında mevcut olan karışıklığı ve hoşnutsuzluğu kimse bizim kadar bilemez” diyen Atatürk tarihi açıklamasını şöyle sürdürüyor:

“Biz vakıa birkaç sene Araplardan uzak kaldık. Fakat şimdi kendimize kafi derecede güvenip ve kudretimizi bildiğimiz için İslamiyet’in mukaddes yerlerini Musevilerin ve Hıristiyanların nüfuzu altına girmesine mani olacağız. Binaenaleyh şunu söylemek istiyoruz ki buraların Avrupa emperyalizminin oyun sahası olmasına müsaade etmeyeceğiz.”

Allah’ın izniyle kuvvetliyiz

Şimdiye kadar dinsiz ve İslamiyete lakayt kalmakla ittiham edildiklerini vurgulayan Atatürk konuşmasında şunları belirtti: Fakat bu ittihamlara rağmen Peygamberin son arzusunu, yani mukaddes toprakların daima İslam hakimiyetinde kalmasını temin için hemen bugün kanımızı dökmeye hazırız. Cedlerimizin, Selahattin’in idaresi altında, uğrunda Hıristiyanlarla mücadele ettikleri topraklarda yabancı hakimiyet ve nüfuzunun tahtında bulunmasına müsaade etmeyeceğimizi beyan edecek kadar bugün Allah’ın inayeti ile kuvvetliyiz. Avrupa’nın bu mukaddes yerlere temellük etmek için yapacağı ilk adımda bütün İslam aleminin ayaklanıp icraata geçeceğine şüphemiz yoktur.”

Evet arkadaşlar gördüğünüz üzere nutukta kutsal kitaplar için “Gökten indiği sanılan” diyen biri bile geç olsada farketmiş kurtuluşun İslam’da olduğunu ama geç olmuş.. 1937’de söylediği bu sözlerden 1 yıl sonra vefat etmiş..Vefatından sonra İnönü döneminde T.C. hükümeti tarafından Arap düşmanlığı artarak ilerledi. Daha sonra PKK ile Suriye’yi işbirlikçi olarak gösterip tekrar Arap düşmanlığı yaptırdılar. Sonra ezilen Müslüman ülkelerin direnişçileri terörist diye tanımladılar ve tekrar Arap düşmanlığı yaptırdılar. Fakat günümüzde Araplara olan kin ve Avrupa’ya olan hayranlık artarak ilerliyor. Gerçek Osmanlı Kültürü tamamen yok olmuş neredeyse.

Filistin’in yanında olan Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Arapçılıkla suçlayanlar ve bunu Atatürkçülüğünün arkasına sığınarak yapan gafil Facebook bağımlısı, TV izleyicisi ve İnternet kullanıcısı gençlik uyanın artık. Uyanın.

Reklamlar

, ,

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: