Erbakan Vefat etti!

Necmettin ERBAKAN

Ankara’da tedavie altında olan Erbakan Vefat etti. İslam alemi yasa boğuldu.

Ankara’da Güven Hastanesi’nde tedavi gören Necmettin Erbakan vefat etti. Hastane eski Başbakan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın saat 11.40’da vefat ettiğini duyurdu. Erbakan’ın vefat haberini alan partililer hastaneye koştu.

Ocak ayında hastaneye kaldırılan Erbakan’ın ilk başta 24 saat kalacağı açıklanmıştı. Ancak taburcu süresi hergün giderek uzadı.

Erbakan sol ayağında bir damar iltihaplanmasıyla hastaneye yatırılmıştı. Bu süreçte kendisini ziyaret etmek isteyenler ise Erbakan ile görüştürülmemişti.

Erbakan’ın ölüm nedeni olarak kalp yetmezliği ve çoklu organ yetmezliği olarak açıklandı.

OĞUZHAN ASİLTÜRK
Konu ile ilgili ilk açıklama Oğuzhan Asiltürk’ten geldi:

Türkiye’nin çok büyük bir değiri kaybedilmiş oldu. Bütün ömrünü bu milletin daha iyi yerlere gelmesi için mücadele verdi. Ölümüne kadar da bu mücadeleden ayrılmadı. Şükranla yad ediyoruz. Erbakan Hoca bu politik mücadelede her şeyini kaybetti. Bu mücadeleyi yaptı. Allah rahmet eylesin.

Bir hasta gibi davranmadı. Partisinin çalışmalarını yürüttü. Sağlığı açısından uygun değildi ama sonuna kadar bu çalışmaları yaptı. Takdir edilecek bir liderdi. Her anında fazla rahatsız etmemek için kısa bir süre yanına gidip görüştük.

YASİN HATİPOĞLU
Yasin Hatipoğlu: İslam aleminin başı sağolsun. Türkiye’nin, dünyanın, İslam aleminin muhtaç olduğu büyük bir liderdi. Haberiniz olsa da olmasa da sizin de hizmetindeydi. Yeniden büyük Türkiye ve yeni bir dünya düzeni. Son olaylar çok üzüyordu onu, çünkü insanlığı ve dünyayı düşünüyordu.

NUMAN KURTULMUŞ
Numan Kurtulmuş: Sabırla, kararlılıkla, inançla mücadelesini sürdürmüştür. Kendisi ile yakın çalışmaktan büyük memnuniyet duydum. İslam alemi için büyük kayıptır. Çok büyük haksızlıklara uğramıştır. Küresel güçlerin oyunları, sürekli partilerinin kapatılmasıyla hakerete uğramış olan bir hareketin lideriydi.

RECAİ KUTAN
Recai Kutan: Erbakan hocamızın bir özelliği, hayatının her döneminde ülkeye ve İslam alemine hizmet düşünüyor idi. Dolayısıyla da seçimde ne yapılacak, insanlık aleminin en kısa zamanda kurtuluşuna vesile olacak meseleleri konuşuyordu. Ailesi fevkalade üzgün ama tevekkülle karşılıyorlar. Ankara’da her hangi bir töner düzenlenmeyecek.

SALİH KAPUSUZ:
Cenab-ı Hak’tan mağfiret diliyorum. Ülkemiz için büyük bir kayıptır. Akademiz ve siyasi çalışmaları ile herkes tarafından bilinen çok önemli bir büyüğümüzü kaybettik. Yakınlarına ve İslam alemine başsağlığı diliyorum. Hem insan yetiştirmede hem de hizmet etmede önemli katkıları olmuş büyük bir devlet adamıdır. İnanıyorum ki daha kıymeti anlaşılacak.

ABDÜLLATİF ŞENER
Abdüllatif Şener: Türk siyasi hayatının en önemli isimlerinden biri olan Sayın Hocamız Prof. Dr. Erbakan Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur. Sevenlerinin ve milletimizin başı sağolsun. Kendisi hep hakkın mücadelesini vermiştir. Ülkemizin büyük bir ülke olması için mücadele vermiştir. Ben siyasi hayata kendisinin Genel Başkanı olduğu Refah Partisi’nde başladım, görevler yaptım. Onun hükümetinde Maliye Bakanlığı yaptım, gönlümüz ve duygularımız hep onunla oldu. Bundan sonra da olacaktır. Son zamanlarda devamlı görüşüyorduk. Bir kaç kez bu hastanede ziyaretine geldim ve en son görüşmemizde de ittifaklar üzerinde Türk siyasi hayatına bir yenilik ve güçlü bir çıkışın gerçekleşmesi gerektiğini ifade etmişti. Bugün itibari ile bu konuları konuşmak doğru değil. Hiçbir zaman aramızda bir kırgınlık ve ayrışma olmamıştır. Arzusu ne ise gerekenler yerine getirilecek.

AYRINTILAR GELİYOR…

Necmettin Erbakan kimdir?

Necmettin Erbakan, (d.29 Ekim1926, Sinop). Türkiye Cumhuriyeti’nin eski milletvekili ve başbakanı. Mühendis, akademisyen, siyasetçi.

Sinop Kadı Vekili Mehmet Sabri ile Kamer Hanım’ın oğlu olarak dünyaya geldi. Baba tarafı Adana’nın Kozan ilçesinin tanınmış ailelerinden. İlk öğrenimine Kayseri’de başlamasına karşın babasının tayin olması dolayısıyla Trabzon’da tamamladı. İstanbul Erkek Lisesini birincilikle bitirdi . Üniversiteye sınavsız girişi hak kazanmıştı ancak. Sınava girmeyi tercih etti ve birinci sınıftan değil ikinci sınıftan öğrenime başladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi’nden 1948 yılında mezun oldu. Teknik üniversitedeki sınıf arkadaşları arasında Süleyman Demirel ve Turgut Özal da vardı. Fakülte’ye 2. sınıftan başlamıştı. Aynı yıl aynı yerde “Motorlar Kürsüsü”nde Asistan oldu.(1948-1951)

Üniversite tarafından 1951’de gönderildiği Almanya’da Reinisch Westfalische Technische Hochschule Aachen: RWTH Aachen (Aachen Teknik Üniversitesi)’da doktorasını yaptı. Alman Ordusu için araştırma yapan DVL Araştırma Merkezi’nde Prof. Dr. Schmidt ile çalışmalar yaptı ve Alman Üniversiteleri’nde doktorasını verdi, 1953’de Doçentlik sınavını vermek üzere İstanbul’a döndü. 27 yaşında 1954’de İTÜ’de Doçent oldu. Araştırmalar yapmak üzere tekrar Federal Almanya’nın Deutz fabrikalarına gitti. Leopard tanklarını geliştirme çalışmasında araştırma başmühendisi olarak görev aldı (1951-54). Mayıs 1954-55 arasında askerlik yaptı. Tekrar Üniversiteye döndü. 1956-1963 arasında 200 ortaklı ilk yerli motoru üretecek olan Gümüş Motor’u kurdu ve Motor üretimini gerçekleştirdi. 1965’te Profesör unvanlarını aldı. 1967’de TOBB Genel Sekreterliği’ne seçildi. Aynı yıl Nermin Erbakan’la (1943-2005) evlendi.

1969’da Adalet Partisi’nden milletvekili aday adaylığı Süleyman Demirel tarafından veto edildiği için,Konya’dan bağımsız aday oldu ve iki milletvekili seçtirecek oy alarak milletvekili seçildi. 1970’de Milli Nizam Partisi’ni kurdu, ancak parti kısa bir süre sonra Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı. 11 Ekim 1973’de MNP kadrosuyla Milli Selamet Partisi’ni kurdu. 1974-1978 döneminde üç ayrı kaolisyon hükümetinde başbakan yardımcılığı yaptı. 1973 seçimlerinde Milli Selamet Partisi 48 milletvekili çıkardı.Bu dönemde, Kıbrıs Harekatı’nın yapılmasını savundu, harekattan sonra adanın tamamının ele geçirilmesini savundu. Fakat Ecevit bu görüşte değildi. 17 Kasım 1974’de hükümet dağıldı.Daha sonra 1977 seçimlerinde Milli Selamet Partisi yarı yarıya oy kaybederek 24 milletvekili çıkardı.

12 Eylül’de bir süre İzmir Uzunada’da gözaltında tutuldu. 15 Ekim 1980’de 21 MSP yöneticisiyle birlikte ‘MSP’yi illegal bir cemiyete dönüştürmek ve laikliğe aykırı davranmak ‘ suçlamasıyla tutuklandı. 24 Temmuz 1981’de serbest bırakıldı ve beraat etti.

1982 Anayasası gereğince 10 yıl siyaset yapma yasağı aldı. 1987’de halk oylamasıyla tekrar siyasete döndü. 19 Temmuz 1983’te kurulan Refah Partisi’ne daha sonra genel başkan seçildi. 1991 seçimlerinde Konya’dan milletvekili oldu.

Refah Partisi 1995 seçimlerinde 158 milletvekili ile birinci parti oldu. DYP-ANAP koalisyonu başarısız olunca DYP ile kurduğu REFAHYOL hükümetinde 28 Haziran 1996’da başbakan olarak göreve başladı. Koalisyon hükümeti Başbakanı olarak görevde olduğu 1996-1997 arası bir yıllık dönemde Türkiye ekonomisi %7.5 oranında büyümüş ve Türkiye’nin GSMH’si Dünya toplamının binde 11.96’sınden binde 12.37’sine yükselmiştir.[1] Yaptığı çeşitli reformlar arasında, kamu kuruluşları arasında havuz sisteminin kurulması ve gelişmekte olan halkın çoğunluğu Müslüman ülkelerden 8 tanesini biraya getiren D8 oluşumu gösterilebilir. Post-modern darbe ile Erbakan istifa etmek zorunda bırakılmıştır.

21 Mayıs 1997’de Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, RP’nin kapatılması için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu ve RP kapatıldı. Kurucusu olduğu Milli Görüş Hareketi’nin 2001 yılında bölünmesinden sonra Erbakan’ın da desteklediği Recai Kutan başkanlığındaki Saadet Partisi’ni kurdu. Daha sonra partinin genel başkanlığı yürüttüyse de siyasi yasağı nedeniyle görevi bıraktı ve cezası kalkınca da sağlık problemleri nedeniyle göreve dönemedi. Hakkında açılan kayıp trilyon davasından sonra ev hapsi cezası aldı, fakat CumhurbaşkanıAbdullah Gültarafından sağlık sorunları nedeniyle affedildi.

17 Ekim 2010’da tekrar kendi kurduğu Saadet Partisi’nin genel başkanlığına geldi.

Allah (c.c.) rahmet eylesin. Mekanı Cennet olsun.
Reklamlar

,

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: