Cezayir Cumhurbaşkanından Türkiye Cumhurbaşkanına Osmanlı Milletler topluluğu Teklifi

Cezayir Cumhurbaşkanı Buteflika, Osmanlı İmparatorluğu`nu oluşturan ülkeler arasında İngiliz Milletler Topluluğu benzeri bir yapı kurma önerisinde bulundu.

Buteflika, Türkiye ve Osmanlı İmparatorluğu konusundaki düşüncelerini ortaya koydu. Edinilen bilgilere göre Türkiye`den, Cezayir`i herhangi bir Arap ülkesi gibi değerlendirmemelerini isteyen Buteflika, Türk heyetini de heyecanlandıran, “Osmanlı Commonwealth`ini kuralım” önerisinde bulundu.

“Osmanlı`yı hiçbir zaman bizi sömüren bir ülke olarak görmedik. İspanya`ya karşı bizi siz kurtardınız. Cezayir`den gitmenizi de biz istemedik, siz gittiniz.” diyen Cumhurbaşkanı Buteflika, 1518-1830 yılları arasında Cezayir`de hüküm süren Osmanlı`ya özlemini dile getirdi. Buteflika, “Güçlü ve hoşgörülü Osmanlı anlayışını yeniden hakim kılalım.” ifadelerini kullandı.

Cezayir Cumhurbaşkanı, Osmanlı`nın bıraktığı boşluğun doldurulamamasına örnek olarak Ortadoğu`da yaşananları gösterdi. Cumhurbaşkanı, “Ortadoğu`da çözümün anahtarı Türkiye`de. Türkiye isterse Ortadoğu`da düzen yeniden kurulur.” dedi.

Buteflika, bu çerçevede Türkiye-Suriye arasındaki ilişkilerin gelişmesinden duyduğu memnuniyeti de dile getirdi. BM, Kıbrıs ve İKÖ`de destek Türkiye`ye verdiği önemi göstermek isteyen Buteflika, Gül`ü en üst düzeyde ağırladığı yemeğe, bir dönem Afrika Birliği Başkanlığı yapan Mali eski Cumhurbaşkanı ile UNESCO Başkanı Koiçiro Matsuura`yı davet etti. Osmanlı tarihini uzun uzun anlatan Buteflika, Türk heyetini işaret ederek, “Gitmedikleri yer yoktur.” dedi.

Reklamlar

,

  1. #1 by Sultan Muhammet Han on 24 Aralık 2012 - 14:21

    Gecen zamanlardan günümüze dek insanliktarihinde silinemeyecek derinlikte izbirakan Türkler(Turan soyu). Aslinda sadece insanlarin zulüm disi yasamalari istemiyle, dünya yüzünde hic bir soyun yapamadigi 16 büyük imparatorluk kurmus kavimdir. Trihleri 70 bin yilla gerigider, 30 bin yil öncesine ait kazilar bulunmustur, denildigigibi 5 bin yillik degildir insanlik tarihi. bu tarih icieriisinde yerlerini tamamiyla doldurmusturlar türkler. Yer yüzünün en büyük insa edilen yapisini türklerin korkusundan cinler kurmustur. Cinin kurumunda kuzeyden gelen bir kabile tarafindan olusmustur, yani 500 yillik güney kabileler savasina son vererek cinin(Qin) temelini atmistirlar. Türkler cogu insanlarin dedigi gib daha dünden türemis kimlikleri belirsiz birileri degildir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: