II. Abdülhamid – Her şey, O’nun tahttan indirilmesi ile başladı

Osmanlı’nın emaneti olan topraklarda ortaya çıkan tüm çözümsüzlüklerin Abdülhamid Han’ın tahttan indirilmesi ile başladığı gerçeği tüm açıklığı ile ortaya çıktı. Sultan’ı tahttan indirmek için Saray’a giden 4 kişilik ekipte sadece Ermeni, Yahudi, Arnavut ve melezlerin yer alması da her şeyi gözler önüne seren bir bilgi olarak hafızalarda yer alıyor.

SULTAN ISLAM DÜŞMANLARINI TELAŞLANDIRDI
Abdülhamid Han’ın akıllı ve tedbirli siyaseti ile bütün Islam alemini kendisine bağladığını gören Batılılar, Osmanlı Devleti’nin iyiye gidişini durdurmak ve yıkmak için Abdülhamid Han’ı tahttan indirmenin şart olduğunu anlamışlardı. Ingilizler ve Siyonistler, bir taraftan Padişah aleyhine faaliyette bulunan Ittihad ve Terakki Cemiyeti’ni desteklerken, diğer taraftan Arabistan Yarımadası’nda bedevi kabilelerini ve Doğu Anadolu’da Ermenileri Osmanlı Devleti’ne karşı kışkırttılar. Bu arada Sultan Abdülhamid, Ermenilerin Avrupa devletlerinin dikkatlerini çekmek üzere giriştiği isyanları anında bastırdı.

SIYONISTLERI HUZURUNDAN KOVDU
Cennetmekan Sultan, memlekette çok büyük imar ve eğitim faaliyetleri başlatarak, çoğu şahsi parasından karşılanan cami, mescit, mektep, medrese, hastane, çeşme, köprü ve imarethane yaptırdı. Yunanlıların Girit’te isyan çıkartarak Türkleri katletmeye başlamaları üzerine Yunanistan’a savaş ilan etti. Bu savaş sonucunda Osmanlı Ordusu Atina’ya dayandı. Filistin ve civarı için gelen Yahudilerin, “Osmanlı’nın borcunun tamamını biz ödeyelim.

Sen de bize Filistin’de toprak ver” teklifini ise Abdülhamid Han, “Bu topraklar kanla alındı. Kanla verilir” deyip reddetti. Sultan, Siyonist heyetin başındaki Teodor Herzl’i huzurundan kovdu ve Filistin’i hususi vakıf yaptı.
Herzl; “Bu adam Osmanlı’nın başında olduğu müddetçe bizim Israil’i kurmamız imkansızdır” dedi. Ittihatçılar ise Abdülhamid Han’ın Filistin vakfiyesini bozarak bugünkü Ortadoğu sorununu hazırladılar.

ISLAM HALIFESINI YAHUDI VE ERMENILER TAHTTAN INDIRDI
Dönemin iki güçlü devleti Almanya ve Ingiltere’nin kurdurduğu Ittihat ve Terakki Fırkası’nın ilk hedefi Abdülhamid Han’ı tahtından indirmekti. Bu amaçla 31 Mart Vakası’nı ortaya çıkarttılar. Olayların bastırılmadığını iddia eden Selanik’teki Hareket Ordusu Istanbul’a doğru yola çıktı.

Hareket Ordusu mensupları, Abdülhamid Han’a bağlı bulunan Hassa Ordusu’nun kendilerini yok edebilecek güçte olduğunu bildikleri için Padişah’ı korumak istediklerini söyleyerek Istanbul’u işgal ettiler. Gerçek niyetlerinin anlaşılması nedeniyle Hassa Ordusu mensupları ile bir çatışma çıkmak üzereyken araya Abdülhamid Han girdi ve “Ben Halife-i Islam’ım. Müslüman’ı Müslüman’a kırdırmam. Asker zinhar kurşun atmasın! Eğer kurşun atacaklarsa ilk önce beni vursunlar, sonra kurşun atmaya başlasınlar” dedi. Sultan’ın büyüklüğü sonucunda Hareket Ordusu hiçbir direnişle karşılaşmadan Yıldız Sarayı’na geldi. Meclis-i Mebusan’dan tek karar çıkartarak Abdulhamit Han’ı tahttan indirttiler. Kararı Padişah’a tebliğ için oluşturulan heyet ise olayın en yüz kızartıcı hadiselerinden biri oldu.

Heyette; Yahudi Emanuel Karasso, Arnavut Esat Toptani, Ermeni Aram Efendi ve Padişah’ın uzun seneler yaverliğini yapmış olan melez Arif Hikmet Paşa vardı.
Padişah, gelenlerin kimler olduğunu öğrenince; “Bir Islam halifesine hal kararını bildirmek için bir Yahudi, bir Ermeni, bir Arnavut ve bir nankörden başkasını bulamadılar mı?” demekten kendini alamadı.

O GITTI VE HERSEY BASLADI
Necip Fazıl Kısakürek’in “Abdülhamid Han’ı anlamak her şeyi anlamaktır” şeklinde özetlediği Cennetmekan Sultan’ın önemi, onun tahttan indirilmesinden bugüne kadar geçen süreçte daha iyi anlaşıldı.
Ondan sonra Ortadoğu, Balkanlar ve Kafkaslar tam anlamıyla karmaşaya sürüklendi. Kan hiç durmadı, hiçbir sorun çözülemedi. Abdülhamid Han’a karşı muhalefet edenler dahi daha sonra onu aradılar. Filistin ve Kudüs meselesi başta olmak üzere bugün tartışmaların bitmediği birçok bölgede çözüme yönelik adımlar en son Abdülhamid Han döneminde atılmıştı.

Reklamlar

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: